Coraz szybsze tempo pracy, próba osiągnięcia wyników za wszelką cenę oraz podejmowanie nie zawsze właściwych decyzji biznesowych staje się sporym zagrożeniem, którego powodem mogą być działania nie zawsze zgodne z naszym sumieniem bądź wychowaniem. Czy zatem etyka – zwłaszcza po budzących sprzeciw na rynkach światowych działaniach zglobalizowanego sektora finansowego przed 2008 r. – powinna stać się ważnym filarem nowego ładu w przestrzeni biznesowej?
Mierzymy się obecnie z kryzysem w wielu obszarach naszego życia zawodowego, dlatego Stowarzyszenie CFA Society Poland dokłada wszelkich starań, aby tworzyć lepszy i bardziej etyczny rynek finansowy. Nie tylko poprzez promocję dobrych praktyk, lecz także próbę podjęcia trudnych rozmów na temat bieżących wydarzeń, które odbiły się negatywnie na wizerunku sektora finansowego.
Codziennie wielu profesjonalistów związanych z sektorem finansowym spotyka się z sytuacjami, które z pewnością można uznać za budzące kontrowersje pod kątem etycznym. Większość tych sytuacji pozostaje niezauważona, ale patrząc na doniesienia mediów i krytykę opinii publicznej, wciąż możemy mówić o spadku zaufania do branży finansowej i zawodu finansisty. Czy sami jesteśmy sobie winni?
CFA Society Poland pragnie gorąco zaprosić Państwa do zaangażowanie się w nasze najnowsze przedsięwzięcie: cykl debat etycznych, który ruszy już 30 maja. Podczas planowanych pięciu spotkań reprezentanci najważniejszych instytucji z wybranych obszarów sektora finansowego będą dyskutować o etyce w oparciu o konkretne przykłady i strategie wdrożone przez instytucje finansowe.
Gorąco zapraszamy Państwa do udziału w debatach. Każdy uczestnik będzie mógł wyrazić swoją opinię poprzez oddanie głosu w internetowej sondzie. Dodatkowo, po zakończeniu cyklu debat zostanie opracowany Kodeks Postaw Etycznych, na którego treść będą Państwo mieli wpływ.
Najbliższe spotkanie zostanie poświęcone tematyce bankowości i najważniejszym wyzwaniom, które stoją przed tym sektorem w nadchodzących latach.
W ramach Cyklu Debat Etycznych odbyły się do tej pory trzy debaty z udziałem ekspertów:
Debata inaugurująca cykl. Dowiedz się więcej »
Debata poświęcona branży audutorskiej. Dowiedz się więcej »
Debata poświęcona ubezpieczycielom. Dowiedz się więcej »
Debata poświęcona bankowości. Dowiedz się więcej »
Uprzejmie zapraszamy do zapoznania się z tematami debat etycznych.
Szczegółowy program poszczególnych debat będziemy publikować bliżej daty każdego z wydarzeń.
Miejsce: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
Data: 14 listopada 2019 r. (rynek kapitałowy), godz. 18
Harmonogram Cyklu Debat Etycznych
Nadchodząca debata:
Debata nr 5 – 14 listopada (rynek kapitałowy)
Uczestnicy debaty: Andrzej S. Nartowski, Grzegorz Raupuk (współzałożyciel Analizy Online), Agnieszka Surmacka (Prezes PKO BP Finat), Ewa Małyszko (Prezes PFR TFI), Marek Szuszkiewicz, Tomasz Prusek, Bartosz Pawłowski (CIO Dom Maklerski mBanku), Rafał Mikusiński (Zastępca Przewodniczącego, KNF)
Prowadzący: prof. Krzysztof Jajuga
Debaty, które się odbyły:
Debata nr 1 – 30.05 (debata otwierająca), godz. 18.00
Uczestnicy debaty: Ewa Małyszko (Prezes Zarządu, PFR TFI), Maciej Samcik (Redaktor Naczelny, SubiektywnieoFinansach.pl), Bartosz Pawłowski, CFA (Chief Investment Officer, mBank), Krzysztof Jajuga (Prezes Zarządu, CFA Society Poland), Izabela Dąbrowska-Antoniak (Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego, Biuro Rzecznika Finansowego), Radosław Kwiecień (Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego), Monika Gorgoń (Dyrektor Działu Compliance i Ryzyka w Giełdzie Papierów Wartościowych).
Prowadzący: Przemysław Barankiewicz, CFA (CFA Society Poland)
Debata nr 2 – 25.06 (audytorzy)
Uczestnicy debaty: Ewa Jakubczyk-Cały (PKF Consult), prof. Krzysztof Jajuga (CFA Society Poland), Ewa Sowińska (biegły rewident, ekspert CE PIBR), Olga Petelczyc (IIA Polska Instytut Audytorów Wewnętrznych), dr Magdalena Dąbrowska (trener etyki biznesu), Jakub Wojnarowski (ACCA Polska i Kraje Bałtyckie), Antoni Reczek (ING), Raimondo Eggink (niezależny członek rad nadzorczych), Jarosław Grzegorz (EY).
Prowadzący: Piotr Polanowski, CFA (Synerga+)
Debata nr 3 - 19 września (ubezpiecznia)
Uczestnicy debaty: Krystyna Krawczyk (Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego, Biuro Rzecznika Finansowego), Dagmara Wieczorek-Bartczak (Dyrektor Pionu Nadzoru Ubezpieczeniowego, Komisja Nadzoru Finansowego), Wojciech Kapica, Counsel (SMM Legal), prof. Krzysztof Jajuga (Prezes CFA Society Poland), Maciej Samcik (Redaktor Naczelny, Redaktor Naczelny SubiektywnieoFinansach.pl)
Prowadzący: Przemysław Barankiewicz, CFA (CFA Society Poland)
Debata nr 4 – 24.10 (bankowość)
Uczestnicy debaty: Marta Jedlińska (Członek Komisji Etyki Bankowej, Związek Banków Polskich), Bożena Graczyk (Wiceprezes Zarządu zarządzająca Pionem Finansów, ING Bank Śląski), Maciej Piołunowicz (Dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego, Bank Gospodarstwa Krajowego), Monika Wolska-Hertman (Menedżer - Forensic Przestępczość Finansowa, Deloitte), Katarzyna Seweryniak (Dyrektor w Departamencie Licencji Bankowych, Komisja Nadzoru Finansowego), Wojciech Kapica (Counsel, SMM Legal), Paulina Gasińska (Pełnomocniczka Zarządu ds. kultury myślenia klientem i relacji z klientami, Rzeczniczka etyki, mBank), Izabela Dąbrowska-Antoniak (Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego), prof. Krzysztof Jajuga (Prezes CFA Society Poland)
Prowadzący: Przemysław Barankiewicz, CFA (CFA Society Poland)
W grudniu 2002 r. związała się z Pekao Financial Services Sp. z o.o., gdzie pełniła funkcję koordynatora zespołu radców prawnych, była odpowiedzialna za działania prawne w związku z przygotowaniem Spółki do obsługi funduszy inwestycyjnych w zakresie realizacji obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz koordynację działań prawnych związanych z uruchomieniem obsługi funduszu zagranicznego. Od 2006 roku pełniła funkcję Dyrektora Biura Obsługi Prawnej i Nadzoru, odpowiadając za nadzór i koordynację obsługi prawnej, a także zapewnienie zgodności działań Spółki z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
W marcu 2010 została powołana na stanowisko Prezesa Zarządu PKO Finat.
Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada tytuł radcy prawnego i jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów uzyskując tytuł Executive MBA certyfikowany przez Rotterdam School of Management, Erasmus University.
Prezes Fundacji Przyjazny Kraj, która w celach statutowych posiada m.in. prowadzenie badań i analiz dotyczących systemów regulacyjnych i ekonomicznych, promowanie wolności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości, działalność edukacyjną, podejmowanie działań wspierających rozwój aktywności obywatelskiej i społecznej, wzrost efektywności działania instytucji państwowych i samorządowych.
Wieloletni dziennikarz działu gospodarczego „Gazety Wyborczej”, gdzie od 1992 r. pisał w o giełdzie papierów wartościowych, ofertach publicznych, prywatyzacji, nadzorze finansowym, prawie rynku kapitałowego i corporate governance. Przez ostatnie trzy lata (do stycznia 2017) był wiceszefem działu gospodarczego.
Laureat nagród i wyróżnień dziennikarskich: Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego), redakcji „Rzeczpospolitej” i Coopers&Lybrand (wyróżnienie w konkursie „Kierunki rozwoju gospodarki polskiej do 2005 r.), Business Centre Club („Ostre Pióro” za propagowanie edukacji ekonomicznej), Citibank Handlowego we współpracy z Uniwersytetem Columbia (II nagroda w „Citigroup Journalistic Excellence Award), Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego (nagroda „Skrzydlaty FERK”), Fundacji Batorego (nagroda specjalna w konkursie „Tylko ryba nie bierze?” za tekst „Piszę, więc nie gram”), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (honorowe wyróżnienie w konkursie o Nagrody SDP w 2007 r.).
W konkursach Grand Press 2003 i 2012 nominowany w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za teksty „Raz, dwa, trzy, hossa jak się patrzy” i „Pigułki na wrogie przejęcie”. W 2005 r. nominowany do tytułu „Osobowość Rynku Finansowego i Kapitałowego 2005 r.”. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uhonorowało go tytułem Dziennikarza Roku 2011. W 2015 znalazł się wśród kilku laureatów plebiscytu „Ludzie i instytucje rynku finansowego 2015” zorganizowanego przez CFA Society Poland i gazetę giełdy „Parkiet”
Autor powieści o kulisach rynku kapitałowego „K.I.S.S.” wydanej w 2014 r. przez Agora SA. Współautor książki „Regulowany rynek kapitałowy w Polsce. Początki” wydanej przez Fundację im. Lesława Pagi w 2016.
Ukończył studia inżynierskie, doktoranckie z zakresu ekonomii oraz podyplomowe z zakresu inwestycji kapitałowych w SGH. Uczestnik wielu szkoleń i konferencji krajowych i zagranicznych z zakresu finansów i nadzoru nad rynkiem finansowym. Ukończył Instytut Rozwoju Rynku Kapitałowego w Waszyngtonie organizowany przez SEC. Wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie z zakresu rynku kapitałowego, w tym zarządzania ryzykiem i wyceny instrumentów finansowych. Od 2005 r. Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej dla doradców inwestycyjnych. Przedstawiciel Komisji Nadzoru Finansowego w Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO)3 . Od 2011 r. reprezentuje KNF w Radzie Organów Nadzoru ESMA.
Stowarzyszenie CFA Society Poland powstało w 2004 roku i jest jednym z najmłodszych stowarzyszeń członkowskich międzynarodowego CFA Institute. CFA Society Poland rozpowszechnia i realizuje najwyższe standardy etyczne oraz edukacyjne w zakresie działań branży inwestycyjnej w Polsce. CFA Society Poland jest stowarzyszeniem skupiającym profesjonalistów, mających związek z szeroko pojętym dokonywaniem inwestycji i zarządzaniem finansami.
Kontakt:
Monika Grabek
Executive Director
Tel. +48 668 870 211
e-mail: monika.grabek@poland.cfasociety.org
Jakub Jański
Communication Coordinator
Tel. +48 798 068 139
e-mail: jakub.janski@poland.cfasociety.org